MAHALIA - Térinformatikai projektek (Villamos Alaphálózati és Távközlési Informatikai Rendszer) (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

MAHALIA - Térinformatikai projektek (Villamos Alaphálózati és Távközlési Informatikai Rendszer)

 
A MAHALIA a Magyar Villamosenergia Rendszer Alap és Főelosztó Hálózatának és a Távközlési Hálózatnak a műszaki nyilvántartó rendszere, amely tartalmazza a hagyományos nyilvántartási munkarészek információtartalmát és - az új technológiából adódó értelemszerű eltérésekkel - adatbázisából azokat képes is előállítani. A vállalati folyamatokba illesztést biztosítja a gazdasági és ügyviteli folyamatokat támogató SAP és a villamos hálózatot vezérlő-felügyelő EMS/SCADA rendszerekkel való kapcsolatok kiépítése.

A rendszer 1997 óta szerver-kliens architektúrában, Windows NT környezetben működik. A központi szerveren Oracle relációs adatbázis-kezelő, az Intergraph FRAMME (Facilities Rule Based Application Management Model Environment = Közműhálózatok Szabály Alapú Alkalmazás Menedzsment Modell Környezete) és a HyperMedia Systems Számítástechnikai Kft. ArchiWare dokumentáció kezelő szervere fut. A rendszer felhasználói a kliens munkahelyeken FRAMME, MicroStation'95, Visual Basic, Oracle Report, ArchiWare alapszoftverekre épített alkalmazói rendszer modulokkal dolgoznak.

Az alkalmazás tervezése és a fejlesztés támogatása az ORACLE Designer/2000 CASE eszközzel történt.
A rendszer a képernyőn különböző méretarányú térképeken, hossz-szelvényeken, illetve sémákon jeleníti meg a hálózatokat, és azok objektumait egységes struktúrában kezeli. A térképek nagyítása, kivágása és adattartalma tetszőlegesen szabályozható az országos áttekintő szinttől a távközlési helyiségek, illetve a keretek beültetési rajzáig. Az EOV koordinátákat használó ábrázolási módok esetében (valamennyi térkép ilyen) az egyes ábrázolási módok adatai logikailag összefüggő egységes egészet, folytonos térképet alkotnak. Az egyes ábrázolási módok között szinkronizált átmenet biztosítja a kapcsolatot. Ez azt jelenti, hogy ha kiválasztunk valamely ablakban egy olyan hálózati objektumot, amely a grafikus ablakhoz rendelt ábrázolási módban "egyszerűsítetten" (szimbólumként, feliratként, kontúrként) jelenik meg, azt a rendszer egy másik ablakban egy más ábrázolási módban megmutatja.
Ez az átjárás természetesen fordított irányban is működik, térképi és sematikus, továbbá sematikus és sematikus ábrázolások között is lehetséges.
Az egyes objektumokhoz úgynevezett nem strukturált adatok (digitális dokumentumok) is köthetők, melyek lehetnek digitális fotók, videó és légi felvételek, vagy egyéb dokumentumok, például szolgalmi jogi bejegyzések).
A rendszerben tárolt objektumokra keresések, lekérdezések végezhetők, a rendszer változatos listákat, jelentéseket készít. Az ismétlődő feladatokhoz előre definiált jelentések tartoznak, a rendszert üzemeltető szakemberek jogosultságuk szerint bármilyen, a rendszerben lévő adatokra vonatkozó kérdést megfogalmazhatnak.
Az adatbázis építése ISO 9001 minőségbiztosítási eljárással támogatott részletesen megtervezett technológia alapján történik. A digitális adatbázisok feltöltése előtt a teljes műszaki dokumentáció rendszer felülvizsgálatra kerül, és ahol vizsgálatok alapján szükséges, ott földi felméréssel, fotogrammetriai úton, vagy ún. mobil GIS technológiával új, felfrissített dokumentációk készülnek. A MAHALIA rendszer adatokkal való feltöltöttsége 2000 első félévében - az alaphálózat tekintetében - elérte a 75%-ot, a távközlési hálózatot illetően pedig átlépte az 65%-ot. Az adatkonverzió (és dokumentáció felújítás) várhatóan 2001-ben fejeződött be.

Gyártó(k):
Geometria Kft.

Felhasználó(k):
Magyar Villamos Művek Rt.

Alkalmazott alapszoftver(ek):
Oracle, Intergraph
 
 
 
Forrás: http://www.geometria.hu/
Térinformatikai projektek



 
 


©GIS Figyelő