GPS halál, avagy .. (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

GPS halál, avagy ..

Teljes hírlista
<<< Előző hír         Következő hír >>>
    2002.11.06
 
GPS halál, avagy a technogőg diadala.

Amerika háborúba megy. És még mindig úgy képzeli, hogy a high-tech az, ami mindent megold. Pedig már többször véresre verhette buksi fejét, de nem tanulta meg: a csúcstechnológia ellen a kőbalta az egyedüli és üdvözítő módszer. Emlékszünk, amikor Amerika féltett titka volt a GPS. Történetünk itt kezdődik.

Amikor Amerika kitalálta a GPS rendszert, azaz a globális meghatározó rendszert, akkor féltve őrizte titkait. Egészen addig, amíg ötletes magyarok rá nem jöttek, hogy a tudatos zavarás egyfajta differenciál GPS rendszerrel kiiktathatóak. Ez egy olyan megoldás volt, amikor ismert helyen lévő rendszer mérte a saját és a tényleges helye közötti pozíciót, és a hibajelet, amivel zavarta, mint korrigáló jelet mondjuk rádiócsatornán kisugározta. Ezzel pontosabb lett. Egycsapásra centiméteres pontosságúvá vált, és a Pannon GSM munkatársai vígan használták a tornyaik helynek bemérésére. Később már a pincsikutya dzsunkaországban is katonai jelet feldolgozó pontos geodéziai készülékeket csinált. Erre a zavarást megszüntették. Míg korábban a támadás jele volt a zavarás megszüntetése, hogy a titkos üzemmódot vevő eszközök bevetés idején véletlenül se jussanak ellenség kezébe, most ez vált alap üzemmóddá. Azaz a rendszer használható volt.

Természetesen az oroszok is megcsinálták a saját hasonló pontosságú katonai rendszerüket, amely nem terjedt el a polgári életben. És akkor jött a legkisebb fiú távoli Oroszországból. Megjelent a GPS Jammer, amelyet az orosz Aviaconversia cég fejlesztette ki az amerikai katonai és polgári GPS és az orosz Glonass navigációs műholdak jelének egyidejű blokkolására. A cégnek nincs saját honlapja, de annyi már a tavalyi moszkvai repülési kiállításra beadott rövid bemutatkozásból kiderül, hogy a GPS blokkolók fejlesztését nem most kezdték. Az eszköz barkács módszerekkel is reprodukálható valamelyik helybéli barlangban néhány dollárért.

Ezzel egy álom, a high-tech háború álma tűnik délibábnak. A beruházott milliárdok ellenére. Az amerikai hadsereg ugyanis azt szerette volna elérni, és jelenlegi fejlesztései is ezt az irányt vették, hogy a katonák és eszközök elektronikusan intelligensek legyenek. Ezek GPS jelek alapján automatikusan jelentik helyzetüket és így felkerülnek abba a cybertérbe, ahol a tábornok urak vezetik a harcot. Nos ezzel az eszközzel ez hiúsult meg, hiszen a legkisebb rendszer is mintegy 200 kilométernyi sugarú körön belül küldi el vadászni a GPS rendszereket.

Az amerikaiak elektronikus harcterének két érdekes eszközét mutatjuk be, hogy lássuk, milyen komoly gond mindez a hadvezetésnek. Nemcsak azt jelenti, hogy a különleges erőik ismét megtanulhatják a természetes tájékozódás és a klasszikus és eddig zavarhatatlannak bizonyult sextáns használatát. Be kell bújni a raktárak mélyére és előkeresni a jól bevált mesterlövész fegyvereket. És minden kezdődik elölről.

A high tech fegyverek körében a robotrepülőgépek közismertek. Ott még van lehetőség más típusú vezetésre is. De itt van a legújabb, az öböl-háború tapasztalatain fejlesztett, minden időben bevethető GPS és televíziós vezérlésű bomba. Az ötlet természetesen mint sok minden más - nem új. A második világháborúban a nácik fejlesztettek egy ilyen csodafegyvert, természetesen GPS nélkül. A német őst. Ott fedezték fel az irányítható siklóbomba elvét, amelyet azután egy Falke kódnévre hallgató televíziós eszközzel is vezérelhettek. De rakétájuk is volt ilyen, a Elsas-Lotharingen.

Az amerikai csúcstechnológia a EGBU-15 kódnevet viseli. A korábbi csak GPS vezérlésű testvéréből fejlesztették ki az öböl-háború vége felé. A bombát eloldása után aktív irányítás vezeti. A bombában lévő színes kamera képét, a repülőgép fegyver irányzója - kódneve Wizzo - látja színes monitorán és ennek megfelelően a célt igyekszik egy botkormánnyal a képernyő közepén tartani. A többi a bomba elektronikájának a dolga. A TV kamera azonban rossz látási viszonyok vagy alacsony felhőalap esetén nem működik. Erre találták ki, hogy a GPS vezeti, ameddig a kezelő nem látja a célt, utána már kézzel milliméter pontossággal mehet az irányítás. A hordozó gép 950 kilométeres sebességgel 7500 méter magasságból indítja az eszközt,, amely ekkor a céltól mintegy 35 kilométer távolságra van. Becsapódáskor a céltól való eltérés nulla centiméter.....

Az amerikai bombát többféle töltettel készítik - a töltet 907 kilogramm. Az EGBU kód feloldása: Enchanced Guided Bomb Unit, azaz megnövekedett képességű bomba egység..

Ki ne gondolná, hogy a GPS rendszerek az aknákban is teret nyertek. Az amerikaiak most fejlesztik a M93 Hornet aknacsaládot, amely nemcsak akna, hanem egyben egy telepített felderítő egység is. Az akna élesítése során automatikusan bejelentkezik a csapatirányítás térképére a GPS vevőből kapott jel alapján. Akusztikus rezgés és mozgás érzékelő szenzorai révén jelentést adhat az őt körülvevő harcmező állapotáról. A nemzetközi ajánlások szerint adott időn belül képes sajátmagát megsemmisíteni. Az akna távvezérelhető, azaz bármikor saját csapat elhaladására ki és bekapcsolható az aknamező, vagy annak egyes tagjai.

Az akna az ugróaknák családjába tartozik, amikor robban e páncéltörő töltetet egy rakétahajtómű célzás után magasra dobja, ahol aktív kereséssel áll rá a célra és úgy robban. A különböző képességű, de látszólag majdnem hasonló high tech fegyverből egész típuscsaládod fejlesztettek ki. 2000 februárja óta vannak rendszerben.

A GPS korszak vége, mindenesetre itt van. Csak imádkozni tudunk, hogy a játszó hülyegyerekek ne csináljanak nagyobb kalamajkát, mert sajnos mindent erre az egy dologra bíztunk rá agyon automatizált világunkban. A technogőg visszavág.

Kis János
 
Forrás: http://www.euroastra.com/
 
Teljes hírlista
<<< Előző hír         Következő hír >>>



 
 


©GIS Figyelő