GPS - Térinformatikai fogalomtár (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

GPS - Térinformatikai fogalomtár

 
Globális Helymeghatározó Rendszer (Global Positioning System).
A GPS rendszerben műholdak segítségével határozzuk meg a Föld felszínén elhelyezkedő pontok helyét. A műholdak folyamatosan sugározzák a pályaadataikat, amiből a GPS vevő meg tudja határozni a műhold koordinátáit. A műhold távolságának a meghatározása lényegében pontos időmérésen alapszik, azaz azt mérjük, hogy a műhold által kibocsátott rádióhullám mennyi idő alatt ér el a vevőhöz.
Egy földfelszínhez közeli pont meghatározásához elméletileg három műhold elegendő lenne, ha a műholdak és a vevők órái pontosan szinkronizálva lennének. Ez azonban csak nagyon költségesen valósítható meg, ezért szükséges a méréshez egy negyedik műhold is, ami az óraszinkronitási hibákat mérhetővé, s így kiküszöbölhetővé teszi.
Hazánkban az amerikai NAVSTAR GPS rendszere használható. Ennél a rendszernél 24 műhold kering 6 pályán. A műholdak úgy helyezkednek el, hogy biztosítva van az, hogy bármely földi pontról egyszerre legalább 4 műhold legyen látható.
A helymeghatározás pontossága javítható két vevővel, ahol az egyik vevő a mérendő ponton áll, a másik vevő pedig egy ismert koordinátájú ponton. A helymeghatározás hibája mind a két pontban közel azonosnak vehető. Az eltérési hiba az ismert pont koordinátáiból számítható, s ezt a meghatározandó pont koordinátáinak a kiszámításánál veszik figyelembe.
 
 
Lásd még: DGPS, GNSS,
 
Térinformatikai fogalomtár



 
 


©GIS Figyelő