Márkus Béla: Térinformatika (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

Márkus Béla: Térinformatika

 
 
Bevezetés

Napjainkban a térinformatika, földrajzi információs rendszerek (FIR) elterjedésével a hagyományos térképi koncepció véglegesen megváltozott. A számítógépek képernyőjén előállított térképek egy rendkívül komplex adatbázis tematikus metszetét mutatják, vagyis a számunkra az adott pillanatban szükséges, a meghozandó döntéseinkhez fontos, értékes információkat közvetítik.

Az önkormányzati döntések, tervek, intézkedések, engedélyek általában megkövetelik a hely, a helyi viszonyok, a térbeli eloszlás ismeretét. Az önkormányzatok hagyományosan térképeket és kartotékokat használnak erre a célra. A lakossági és infrastruktúra adatok mennyisége óriási mértékűre duzzadt. Ugyanakkor a megnövekedett önállóság következtében előálló új feladatok új, hatékonyabb eljárásokat követelnek.

A FIR, mint egy olyan számítógépes technológia, mely egybefogja a térképi és szöveges, leíró adatkészletet abból a célból, hogy ezen adatokból tematikus (cél)térképeket és jelentéseket állítson elő, ezáltal lehetővé tegye a tisztségviselők részére a tervezési és döntési tevékenységük javítását. A FIR a nyolcvanas években gyorsan terjedt a fejlett országok önkormányzati hivatalaiban. A FIR nagyobb termelékenységet és hatékonyabb információgazdálkodást ígér viszonzásul a tetemes pénzbeli, időbeli és személyi ráfordításért.

A hatékony FIR legfontosabb tulajdonságai a következők:
- A FIR a tervezés és döntéshozatal egyik korszerű segédeszköze. A FIR által biztosított információk segíthetnek az önkormányzatnak a megalapozottabb, jobb döntések meghozásában.
- A FIR képes kapcsolatot teremteni az elszigetelt, önálló adatbázisok között. Javul az adatbázisok egységessége és kommunikációs képessége.
- A FIR megvalósítását az önkormányzat szükségletei kell vezéreljék, a vezető tisztségviselők és az alkalmazó felhasználók folyamatos irányításával és támogatásával.

A FIR használatától várható előnyök:
- a redundáns tevékenységek csökkenése, a feladatkörök karcsúsítása,
- a jobb információk megalapozottabb döntések meghozatalát segítik, lehetőség van több alternatíva előkészítésére, ami alacsonyabb megvalósítási költségeket eredményez, javul az eszközhasznosítás és az erőforrás ellenőrzés,
- a gyors és osztott adathozzáférés javítja a hivatal válaszadó képességét, megbízhatóbb, naprakészebb információkat ad a megkeresésekre,
- nő a tárolókapacitás és az adatelemző képesség, az adatfeldolgozás hatékonysága, a FIR segít a problémák vagy tendenciák feltárásában, képes a mögöttes okokra, összefüggésekre rámutatni,
- javul a kapcsolódó intézmények és az önkormányzat közötti információs kapcsolat,
- az új termékek és szolgáltatások bevételeket jelenthetnek,
- a nyilvánosság biztosítása erősíti a bizalmat a döntéshozó testülettel szemben.

A térinformatika nem csodaszer. A jegyzet célja a térinformatika előnyeinek felsorolása mellett az eredményes megvalósítást és működtetést biztosító feltételrendszer ismertetése. Az önkormányzati vezetők első lépése e tárgyban az legyen, hogy támogassák egy részletes igényfelmérés elvégzését. A megvalósítási fázisban a vezetés folyamatos támogatásának hiánya és a tisztázatlan célok a FIR sikertelenségét okozhatják. A FIR többnyire megköveteli az együttműködést, de a felelősséget egyértelműen kell szabályozni. A FIR hosszú távú vállalkozás, az erőforrások hosszú távú biztosítását igényli. Az adatbázis felépítése után folyamatosan gondoskodni kell a naprakészségről.

Székesfehérvár, 1994. december
Márkus Béla
 
 
 



 
 


©GIS Figyelő