Szabó Szilárd - Kummert Ágnes: Fejezetek a térinformatika magyarországi történetéből (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

Szabó Szilárd - Kummert Ágnes: Fejezetek a térinformatika magyarországi történetéből

 
 
2001. november 14-ére, a Térinformatikai Világnap idejére esett a Fejezetek a térinformatika magyarországi történetéből c. könyv megjelenése. A szakmatörténeti munka a MeH anyagi támogatásával, a Hungis Alapítvány kiadásában látott napvilágot. A kiadvány a Bonaventura GIS Bt. gondozásában készült. Szerzői lapunk munkatársai: dr. Kummert Ágnes és dr. Szabó Szilárd.

A könyv viharos gyorsasággal készült el. Ez év elején esett először szó róla, de már a Hungis Alapítvány májusban rendezett 10 éves évfordulójára elkészült a mostani kiadvány elődje, amely az "Etűdök a térinformatika magyarországi történetéből" címet viselte, és 1995-ig követte az eseményeket. A mostani, nagyjából kétszeresére bővült könyv 2000. év végéig dolgozza fel a szakma legfontosabbnak ítélt eseményeit.

Ám, mint mondani szokták, evés közben jön meg az étvágy. Terveink szerint hamarosan meg kell jelentetni a mostani kiadvány, tartalmában lényegesen bővített, képanyagában sokkal gazdagabban illusztrált változatát, mely méltóan tükrözné a hazai térinformatikusok sikereit, egyben rámutatva a szakma gondjaira, nehézségeire is.

Hogy ez mit is jelent, arra hadd mondjak egy példát. Nemrégiben egy rokon szakterületen dolgozó, ott jelentős sikereket elért szakember a következőket mondta: "Irigykedve olvastam el a kis könyvet, hiszen mi térképészek csak álmodni tudunk egyelőre egy ilyen részletes történelmi áttekintésről."

Tagadhatatlanul jól estek ezek az elismerő szavak, melyek úgy gondolom, nem a szerzőknek, sokkal inkább magának a ténynek szólnak, hogy létezik egy ilyen szakmatörténeti kiadvány. Úgy gondolom, hazánk gazdasági-társadalmi fejlődése, az információs társadalom megteremtése szempontjából kulcsfontosságú annak a folyamatnak a vizsgálata, hogy miként is honosodnak meg az új technológiák Magyarországon, s hogyan válik egy kezdetben még kuriózumnak számító számítógépes megoldás fokozatosan a nemzeti információgazdálkodás szerves részévé.

Azt szoktam mondani, hogy ha történetesen egy szociológus vagy egy innovációkutató azon törné a fejét, hogy milyen témát válasszon, melyben bemutathatná egy szakma születését és kibontakozását, keresve sem találhatna jobbat, mint a térinformatika.

Miért?

Mert kezdetei a hetvenes évekre nyúlnak vissza, s ez elegendően hosszú idő arra, hogy ne csak statikusan nézzük ezt a szakterületet, s annak sikereit, problémáit, hanem megvizsgálhassuk a fejlődés dinamikáját is. Ugyanakkor a mögöttünk hagyott harminc év viszonylag rövid, akik annak idején tevékeny részesei voltak az eseménynek, zömmel ma is köztünk élnek. Az idő tehát szinte ideális arra, hogy összegezzük, mi is történt ezen a téren Magyarországon. Innovációtörténeti szempontból különösen izgalmas az a kérdés, hogy a hazai térinformatika csírái még a rendszerváltás előtt jöttek létre, ám a kibontakozás már a 1989 utáni időszakra esik.

A téma egy további érdekessége az, hogy a magyarországi (és általában az egykori szocialista országokbeli) általános tendenciáktól eltérően, a térinformatikai vállalkozások zöme hazai tulajdonban maradt, s nyilvánvaló, hogy az ország szempontjából nem lehet közömbös, van-e olyan hazai vállalkozók "kezében" lévő szakterület, melyben Magyarország versenyképes nemzetközi szinten is.

A könyvben mindazonáltal nem szándékoztunk száraz, gazdaság- és szakmapolitikai elemzést végezni, sokkal inkább egy laza, visszaemlékezésszerű munkát kívántunk átadni az Olvasóknak. Az eseményeket alapvetően időrendi sorrendben dolgoztuk fel, azt a folyamatot követtük végig, melynek során megszületett, majd "felnőtté vált" ez a szakterület Magyarországon Elsőként a korai (hetvenes és nyolcvanas évekbeli) próbálkozásokról esik szó a könyvben, a továbbiakban pedig az 1989-2000 közötti évek szakmai eseményeit és a fejlődés főbb elemeit vettük górcső alá. Ennek során felidéztük az akkori véleményeket, s ahol lehet, azt is elmondtuk, mi lett az adott projekt sorsa.

Minden év fejezetéhez rövid összefoglaló tartozik, melyben az év eseményeit soroltuk fel. A kötetet további szakmai anyagok egészítik ki.

A munka elsődleges forrásanyagául a Térinformatika újság szolgált, amely 1989-től követi a szakma fejlődésének eseményeit. Bizonyára sokan vannak, akik egyes részletkérdésekben tisztábban látnak, hiszen számos ügy a kulisszák mögött zajlott, ám a Térinformatika mégiscsak egy jó forrásanyagnak számít. Valaki úgy fogalmazott, hogy a térinformatika szerencsés helyzetben van szakmatörténeti szempontból, hisz szinte a hazai születése pillanatától kezdve jól dokumentálva állnak rendelkezésre az események és az akkori vélemények.

Az elkészült anyagot a végső simítások előtt több lépcsőben szakmai vitára bocsátottuk. Ennek során további részanyagok születtek, melyek közül különösen értékes dr. Niklasz Lászlónak a hazai földügy eseményeit összefoglaló anyaga. Az elhangzott észrevételeket bedolgoztuk a könyvbe.

A kötethez értékes véleményekkel a következők járultak hozzá: Buga László, dr. Csemniczky László, Domokos György, Homolya András, dr. Márkus Béla, dr. Niklasz László, Révész Tibor, Siegler Vera, Tenke Tibor, dr. Turczi Gábor, dr. Zentai László.

*

Megrendelhető 2000 forintért a terinformatika@axelero.hu címen.

Szabó Szilárd
 
 
 



 
 


©GIS Figyelő