Európai helyzetmeghatározó rendszer (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

Európai helyzetmeghatározó rendszer

Teljes hírlista
<<< Előző hír         Következő hír >>>
    2003.04.02
 
Németország és Olaszország megállapodásával elhárult az akadály az európai műholdas navigációs rendszer kiépítése elől. A tervezet elindítását az hátráltatta, hogy mindkét ország otthont akart adni a vállalkozásnak. A Galileo központja a bajor gazdasági minisztérium közlése szerint a München melletti Ottobrunnban lesz, részletek azonban nem ismeretesek.

Európa a Galileoval saját műholdas navigációs rendszert akar kiépíteni a világűrben, hogy megtörje az amerikai GPS navigációs rendszer hegemóniáját. Ezáltal pontos és megbízható helymeghatározás lesz lehetséges a Föld bármely pontján. Az amerikai GPS (Global Positioning System) rendszer mindezt már tudja, adataira évek óta magánemberek által is beszerezhető készülékek is támaszkodnak.
Az amerikai hatóságok azonban a műholdjeleket mindenkor előzetes figyelmeztetés nélkül zavarhatják, kódolhatják vagy teljesen ki is iktathatják. Ezáltal a potenciális ellenfelektől el akarják venni azt a lehetőséget, hogy a GPS segítségével fegyvereket vagy csapatokat irányítsanak külföldön az Egyesült Államok ellen.

A Galileo előirányzott 20 műholdját 20 ezer kilométeres magasságban szerelik össze és stabil Föld körüli pályán keringtetik azokat. Minden műhold periodikusan két adatot továbbít a Földre: egyrészt saját űrbéli pozícióját, másrészt pedig a pontos időpontot. A földi vevő több műholdról kap ilyen jeleket. Ezek időben eltolódva érkeznek hozzá, és ezekből az időkülönbségekből számítható ki a vevő helyzete a Földön.

Az első műholdakat 2004-ben lövik fel. A hálózat teljes kiépítése 30 műholddal 2008 végén készül el. Az 1,1 milliárd eurós kezdő finanszírozás felét a 2002-2005-ig terjedő időszakra az EU viseli, másik felét az Európai Űrhajózási Hivatal (ESA).
 
Forrás: http://hirek.prim.hu/cikk.prm?id=35923
 
Teljes hírlista
<<< Előző hír         Következő hír >>>



 
 


©GIS Figyelő