VIMIR - Térinformatikai projektek (Vízműves Integrált Műszaki Információs Rendszer) (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

VIMIR - Térinformatikai projektek (Vízműves Integrált Műszaki Információs Rendszer)

 
Műszaki objektumok nyilvántartása
A rendszer a vállalat eszköznyilvántartásához integránsan kapcsolódó, de műszaki szemléletű adatbázist működtet a vállalat műszaki objektumairól. A vállalat szervezeti rendszerét, a műszaki szempontokat és az adott objektum fellelési helyét az adatbázis egyaránt reprezentálja és közvetlen kapcsolatban van a térinformatikai rendszerrel. A program támogatja a víz és csatornamű telepekről hossz-szelvény és/vagy blokkséma rajzolását. A villamos objektumok és a folyamatirányítás berendezései egyvonalas kapcsolási rajzokon jeleníthetőek meg.

Víztermelés
A folyamatirányító rendszertől automatikusan átvett vagy kézi rögzítéssel felvitt adatok alapján a program elvégzi a megfelelő összegzéseket, szervezeti egységekre, vízbázisokra, termelési egységekre, vízminőségi osztályokra. Időszakonként halmozott adatokat jelenít meg. Külön kezeli a nyers, gáztalanított, tisztított, fertőtlenített vízmennyiségeket, kiszámítja a fajlagos energiafelhasználást. Támogatja a kötelező jelentések, statisztikai lapok kitöltését. Kezeli az üzemeltetési engedélyek adatait, automatikusan figyeli a lekötött vízmennyiségek túllépését, vízkészlet-járulékot számol.

Kút-adatbankja nemcsak a kutak műszaki és termelési adatait tárolja (szűrőzési szakaszok, teljesítmény adatok stb.) de karbantartás-tervezést, optimális működtetést támogató funkciókkal is kiegészül. (Q/h görbe, szemi-logaritmikus skálázású visszatöltődés görbe, karottázs vizsgálat.)

Csatornamű
A részletes műszaki nyilvántartás mellett elvégzi az elvezetett és a tengelyen kihordott szennyvizek mennyiségi összesítését szervezeti egységekre, csatornamű rendszerekre, öblözetekre, tisztítótelepekre stb., valamint az időszakos halmozásokat (havonta, negyedévente, évente). Az adatok automatikusan átvehetők a folyamatirányító rendszerből vagy kézzel is rögzíthetőek. A program támogatja a szennyvíz- és a csatornabírsági ügyek kezelését, nyilvántartja az előkezelővel rendelkező bebocsátókat. A rendszer felkészült a később életbelépő környezetterhelési díj számítására is.

Mérleg
Tetszőleges körzetre képes vízmérleget számolni a technológiai vízveszteség, hálózati veszteség, számlázottsági arány meghatározásához. Az önfelhasználás felhasználási típusonként külön kezelhető. A rendszer követi a szervezeti, műszaki egységek közötti vízátadásokat. Szennyvízmérleget számol öblözetekre vagy tetszőleges körzetekre a bebocsátott szennyvízmennyiség valamint az infiltráció/exfiltráció meghatározásához. Az energia számlák feldolgozása kapcsán energia mérleg számolását is támogatja.

Minőség/Labor
A rendszer integráns részét képezi a labor program, amely nyomon követi a beérkezett mintákat a beérkezéstől a vizsgálat lezárásáig. A program egyaránt támogatja a típus- és egyedi vizsgálatok végzését, megkülönbözteti az azonos összetevőre vonatkozó de más szabvány szerint végzett vizsgálatokat. Támogatja több vállalati laboratórium valamint több külső vizsgálati szerv laboratóriumában elvégzett vizsgálatok eredményeinek tárolását.

Energia
E modul segítségével kezelhetőek a kalorikus és elektromos energiafelhasználással kapcsolatos adatok. A program nyilvántartja az áramszolgáltatói szerződéseket, segítségével megvalósítható a beérkezett energia számlák műszaki feldolgozása, költséghelyekre osztása. Figyelhető a lekötött energiamennyiségek kihasználtsága, energiamérleg készíthető, energia átlagár számolható.

Rendszer adminisztráció
A program felhasználói egy jogosultság ellenőrzési rendszer segítségével csak azokat az adatokat láthatják, módosíthatják, s csak azokat a funkciókat indíthatják el, amelyekre a vállalatnál betöltött szerepük és beosztásuk szerint jogosultak. A program kezeli a különleges eseményeket (pl. lekötött víz- és energia mennyiség veszélyes megközelítése vagy túllépése stb.), amelyek bekövetkeztekor az illetékes felhasználót értesíti. Szintén az adminisztrációs funkciók keretében valósul meg a kódtáblák kezelése, az adatok archiválása, integritás ellenőrzése stb.

Integráció
A Rudas & Karig Kft. Integrált Műszaki Információs Rendszerének egyes funkciói egyetlen egységes egészet alkotnak. Ez az integrált működés biztosítja, hogy az adatokat mindig csak egyetlen helyen (lehetőleg az adat keletkezésének helyén) kelljen rögzíteni. A rendszerbe került adatok a központi adatbázisnak köszönhetően a jogosultság ellenőrző rendszeren keresztül úgy válnak láthatóvá és kezelhetővé a többi felhasználó számára, hogy az a munkájuk elvégzését a lehető legnagyobb mértékben támogassa.

A Műszaki Információs Rendszer képes integrálódni egy teljes vállalat irányítási rendszerbe (pl. SAP, LIBRA). A Műszaki Információs Rendszerben keletkező információk pl. automatikus főkönyvi feladásokat indíthatnak, összekapcsolódhat a műszaki objektum nyilvántartás az eszköznyilvántartó rendszerrel stb.

Amennyiben a közművállalat már rendelkezik részben vagy teljes mértékben kiépült folyamatirányító és ellenőrző rendszerrel, úgy a Műszaki Információs Rendszer képes attól adatokat fogadni.

Térinformatika
A legmodernebb térinformatikai technológiák alkalmazása révén lehetővé válik a hálózatok teljes SQL adatbázisban tárolt topológikus kezelése.

Gyártó(k):
Rudas & Karig Kft.
 
 
 
Forrás: http://www.rudaskarig.hu/
Térinformatikai projektek



 
 


©GIS Figyelő