NIS - Térinformatikai projektek (Network Inventory System) (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

NIS - Térinformatikai projektek (Network Inventory System)

 
A NIS rendszer a megrendelő távközlési hálózatának és egyéb távközlési berendezésének műszaki nyilvántartása, amely minden lényeges statikus műszaki adatot egységes adatbázisban tárol. A NIS a Megbízónál működő egyéb - az integrált vállalat irányítási (SAP) és a fogyasztói (Cosmoss) - rendszerekkel együttműködve kezeli az összes ilyen jellegű alapadatot, dokumentumot.

A NIS rendszer egységesen kezeli a fémvezetős és optikai helyi hálózatok, az RLL (Radio in Local Loop) előfizetői rádió berendezések, a fémvezetős és optikai helyközi, trönk hálózatok adatait, a nyomvonalas és rádiós (mikrohullámú) létesítmények adatait, a távközlési berendezések, logisztikai eszközök, valamint a nyilvános távbeszélő állomások adatait. Az alapnyilvántartáson túl a NIS rendszer a hálózatok üzemeltetésével kapcsolatos olyan alapvető feladatokat is támogat, mint műszaki adatok szolgáltatása a hozzáférési pontok létesítéséhez (szabad érpár keresése), áthelyezéséhez és pont-pont közötti összeköttetések létesítéséhez, karbantartási tevékenység műszaki adatokkal történő támogatása, műszaki adatok szolgáltatása új létesítés tervezéshez és hibaelhárításhoz, szakhatósági feladatok, gazdasági és pénzügyi rendszerek műszaki adatokkal történő támogatása, valamint műszaki statisztikai adatszolgáltatás. A rendszer a képernyőn különböző méretarányú térképeken, illetve sémákon megjeleníti a hálózatot, és annak objektumait.
A térképek nagyítása, kivágása, adattartalma tetszőlegesen szabályozható, az áttekintő szinttől a távközlési helyiségek, illetve keretek (rackek) beültetési rajzáig. A NIS rendszerben lévő ábrázolási módok megegyeznek a hagyományos távközlési nyilvántartás grafikus munkarészeivel. A szerverkliens architektúrában megvalósuló NIS rendszerben a központi rendszeradminisztrációs gép mellett egy nagy teljesítményű SUN szerver látja el az adatbázis szerver szolgáltatásokat. A központi számítógépeken Oracle relációs adatbázis-kezelő, az Intergraph FRAMME (Facilities Rule Based Application Management Model Environment - Közműhálózatok Szabály Alapú Alkalmazás Menedzsment Modell Környezete) és a HyperMedia Systems Számítástechnikai Kft. ArchiWare dokumentáció kezelő szervere fut.

A NIS alkalmazások grafikus és alfanumerikus kezelőfelülettel is rendelkeznek. A rendszer felhasználói a kliens munkahelyeken FRAMME, Bentley MicroStation 95, Microsoft Visual Basic, Oracle Report, ArchiWare alapszoftverekre épített alkalmazói rendszer modulokkal dolgoznak. A kliens oldali munkaállomásokon telepítendő NIS alkalmazások az adott szakterületre szabott funkciókkal és jogosultságokkal rendelkeznek. A rendszer WEB alapú modulja biztosítja a NIS adatbázis költséghatékony elérhetőségét a vállalati intraneten keresztül is.

A periféria egységek a nagy megbízhatóságú HP gyártmányú eszközök.
Az alkalmazás tervezése és a fejlesztés támogatása az ORACLE Designer 2000 CASE eszközzel történt.

A NIS egy-egy önálló hálózatban üzemelve szolgálja ki a DÉLTÁV Rt. és a DIGITEL 2002 Rt. felhasználóit. A kiszolgáló hálózat logikailag lokális hálózatként működik.

A projekt végére feltöltött adatbázis a NIS Rendszer legértékesebb eleme. A NIS a DÉLTÁV Rt. 59 település (belterület 36.073 ha, külterület 390.200 ha), a DIGITEL 2002 Rt. 65 település (belterület 16.688 ha, külterület 148.692 ha) távközlési hálózatát tartja nyilván.

Ezért a rendszer több szintű védelemmel kerül megvalósításra, melynek főbb elemeit képezik a szabványos hibatűrő hardver eszközök, a hozzáférési jogosultságok ellenőrzése az operációs rendszer, az adatbázis-kezelő és a NIS alkalmazások szintjén, a bevitt adatok folyamatos, szabály alapú logikai ellenőrzése, a tranzakcióban végrehajtott változásvezetés és a rendszeres archiválás.

Gyártó(k):
Geometria Kft.

Felhasználó(k):
Vivendi Telecom Hungary Kft.

Alkalmazott alapszoftver(ek):
FRAMME, Bentley MicroStation, Oracle Report, ArchiWare
 
 
 
Forrás: http://www.geometria.hu/
Térinformatikai projektek



 
 


©GIS Figyelő