DAB - Térinformatikai projektek (Digitális közigazgatási határos térkép) (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

DAB - Térinformatikai projektek (Digitális közigazgatási határos térkép)

 
A DAB 2.0 digitális közigazgatási határos adatbázis az 1.0 változat 1996-os megjelenését követően új formában és tartalommal jelenik meg.

Az üzleti térinformatikai elemzésekben sokszor országos szinten kell az ügyfeleket megjeleníteni. Erre a feladatra egy olyan térképre van szükség, amely az összes magyarországi települést tartalmazza.

A DAB 2.0 digitális térképsorozat a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) által készített Magyarország Közigazgatási Határainak Adatbázisára épül, és kiegészíti olyan térbeli egységekkel (statisztikai kistérségek), illetve leíró adatokkal (irányítószámok, névváltozások, településrészek nevei), amelyek az üzleti alkalmazásokat támogatják.


Magyarország közigazgatási határai

Településnevek

A településváltozások nyomon követése a kilencvenes évek elején nem volt egyszerű feladat a folyamatos szétválások, illetve névváltoztatások miatt.

A DAB 2.0 adatbázis tartalmazza azokat a kiegészítő adatbázisokat, amelyek segítségével 1990-ig visszamenőleg bármely év közigazgatási határainak adatbázisa, az akkori településnevekkel előállítható.

Irányítószámok

Az irányítószámok önmagukban nem biztos, hogy azonosítanak egy települést, hiszen sok olyan irányítószám van, amelyhez több település is tartozik. Természetesen a fordítottja is igaz, közel százharminc településnek van több irányítószáma.

Az ügyfél adatbázisokban, amelyek geokódolásra kerülnek, nagyon sokszor hibásan szerepelnek az irányítószámok és a településnevek. Az ügyfelek nagyobb valószínűséggel tudják pontosan a településük nevét, mint irányítószámát. Bár sok esetben problémát jelent, hogy nem a település nevét adják meg, hanem a településrészét (pl. Gyöngyös helyett Mátraházát, ami az előbbi része).

A DAB 2.0 Irányítószámok és Helységnevek rétegei tartalmazzák az összes lehetséges változatot azért, hogy a geokódolást megkönnyítsék. Sok esetben ezek a változatok nem helyesek, de előfordul, hogy az ügyfelek így adják meg az adatokat.

Statisztikai kistérségek

A statisztikai kistérségek lehatárolására először 1994-ben került sor, amikor 138 centrum-vonzáskörzet kapcsolatot jelöltek ki. A felmerült észrevételek alapján 1997-ben felülvizsgálták a lehatárolásokat. A DAB 2.0-ban a Kistérségek réteg tartalmazza a jelenlegi, az országot 150 részre osztó lehatárolást.

A lehatárolás mellett a DAB 2.0 tartalmazza a területfejlesztési szempontból kedvezményezett kistérségeket a 19/1998.(II.4.) számú kormányrendelet alapján.

A társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott térségek azok a kistérségek, amelyeknél a 30/1997. (IV.18.) OGY-határozatban meghatározott mutatórendszer szerint kialakított komplex mutató nem haladja meg az országos átlagot.
Tartós munkanélküliséggel sújtott térségek azok, amelyekben a tartósan munkanélküliek 1994., 1995., 1996. években mért aránya mindhárom évben meghaladta az országos átlag 1, 33-szorosát.
Az ipari szerkezet-átalakítás térségei, amelyekben az iparban foglalkoztatottak aránya 1990-ben meghaladta az országos átlag másfélszeresét, továbbá az iparban foglalkoztatottak arányának csökkenése 1990-1995 között és a munkanélküliek aránya 1996. december 20-án az országos átlag felett volt.
A mezőgazdasági vidékfejlesztési térségek azok a statisztikai kistérségek, amelyekben az urbanitás/ruralitás hányados az országos átlag alatt, a mezőgazdasági aktív keresők aránya a vidéki átlag felett, az egy főre jutó személyi jövedelemadó-alap az országos átlag 90 százaléka alatt, a munkanélküliek aránya 1996. december 20-án az országos átlag 1,33-szorosa felett volt.

Magyarország statisztikai kistérségei

Adatbázisok

A DAB 2.0 közigazgatási határos rétegéhez a településnevek vagy a KSH kódok alapján különböző leíró adatbázisok kapcsolhatók hozzá.

Az egyik legfontosabb a KSH által évente kiadott Területstatisztikai adatbázis, a T-STAR, amely tartalmazza a legfontosabb mutatókat (népesség, gazdaság, oktatás, infrastruktúra).

Az ebben található mutatók más adatbázisokkal kiegészítve jól használhatók üzleti térinformatikai elemzésekhez:

népesség,
munkanélküliségi arány,
működő gazdasági szervezetek,
kereskedelmi szállásférőhelyeken,
épített lakások aránya,
személygépkocsi-állomány,
telefon ellátottság,
személyi jövedelemadó befizetés,
postahivatalok,
infrastruktúra,
egészségügy,
iskolai végzettség,
bankfiók és ATM hálózat,
kereskedelmi hálózatok.
A KÖNYV által megadott, a január elsejei adatokra épülő adatbázis segítségével az éves bontásban készíthető el egy-egy település különböző korcsoportjainak megoszlása.

Területi számjelrendszer
A DAB 2.0-ban szereplő településekből a területi számjelrendszer hozzákapcsolásával leválogathatók a körjegyzőségek, az üdülőkörzetek, az agglomerációk és a vállalkozási övezetek.

Az agglomeráció kód az ország területén már kialakult vagy kialakulás alatt lévő agglomerációkra, agglomerálódó térségekre, valamilyen fokon együtt élő településekre, illetőleg a jelenleg meghatározott 23 ilyen település-együttesbe való tartozás és a központtal való kapcsolat jellegére utaló információ. A kód megkülönbözteti:

az agglomeráció központját,
az agglomeráció társközpontját,
a szorosabban kapcsolódó településeket (belső gyűrű),
a lazábban kapcsolódó településeket (külső gyűrű),
az adott település-együtteseken belül egy külön társközponthoz tartozó településeket.
A területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi. XXI. törvényben kapott felhatalmazás, illetve a vállalkozási övezetek létrehozásának és működésének szabályairól szóló 189/1996. (XII.17.) kormányrendelet szerint a Kormány vállalkozási övezeteket jelölt ki. A 195/1996. (XII.19.) és az 1998. III. 27-i 51-58/1998. kormányrendeletekben rögzített vállalkozási övezetekkel együtt eddig nyolc övezet meghatározására került sor.

Nemzetközi kapcsolódások
A DAB 2.0 elsősorban a hazai felhasználók számára készült. Az országhatár mentén azonban csatlakozik a szomszédos országok közigazgatási határos térképeihez, így a határon átnyúló elemzésekhez használhatók. A szomszédos és az európai országok közigazgatási határos térképei több - az országok térképeit egységes adatbázisban tartalmazó - forrásból is beszerezhetők ( www.megrin.org, www.datasets.com).

Gyártó(k):
GeoX Kft.
 
 
 
Forrás: http://www.geox.hu/
Térinformatikai projektek



 
 


©GIS Figyelő