SGML - Térinformatikai fogalomtár (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

SGML - Térinformatikai fogalomtár

 
Az SGML (Standard Generalized Markup Language, amelyet magyarra általános szabványos kijelölő nyelvként fordíthatunk) kialakulása a hetvenes-nyolcvanas évekre nyúlik vissza. Kidolgozásának mozgatórugója az volt, hogy a korán erősen számítógépesített, nagy és több részlegből álló, ill. sok beszállítóval rendelkező vállalatok hamar megtapasztalták: az elektronikus formában érkező dokumentumok egységes gépesített feldolgozása gyakorlatilag lehetetlen. Ennek oka nemcsak a dokumentumok formátumbeli eltérése volt, hanem belső szerkezetük heterogenitása és a dokumentumok elemeinek azonosítatlansága is. A probléma megoldására született SGML 1986 óta nemzetközi ISO szabvány (ISO 8879:1986).

A szabvány két fő részből áll: az információ szerkezetének megadására szolgáló metanyelvből és az SGML dokumentumok tárolási formátumának leírásából. Ezen túlmenően a szabvány kitér több technikai kérdésre, amelyek ismertetésétől itt eltekintünk. Ilyen például az úgynevezett SGML deklaráció, amely az alkalmazás konfigurálására, az alapértékek (default) felülírására használatos. Az SGML szabvány nem rendelkezik az információ megjelenítéséről. Erre jelenleg egyéb szabványok, ill. eszközfüggő egyéni megoldások használatosak.

Az SGML technológia alkalmazásakor az egyik leglényegesebb feladat a dokumentumok típusokra osztása és ezen típusok szerkezetének leírása, azaz a DTD - dokumentumtípus-definició - elkészítése. Erre szolgál az SGML szabványban rögzített metanyelv. A DTD ún. tartalmazási modellje megadja, hogy az adott típusú dokumentum milyen kötelező vagy opcionális elemekből áll. Az elemekre ismétlődési és sorrendi megkötések szabhatók. A DTD leírja továbbá az elemekhez rendelhető úgynevezett attribútumokat, hivatkozásokat a dokumentumon belüli és kívüli objektumokra. Ugyancsak a DTD adja meg a dokumentumban használható úgynevezett entitásokat. Ezek speciális karakterek, hosszabb sztringek, és az állományon kívüli szövegrészek, elemcsoportok, képek, táblázatok, stb. jelölésére szolgálnak.

Az Internet hallatlan népszerűsége nem kis mértékben egy SGML alkalmazásnak, a HTML-nek köszönhető. A HTML ereje könnyű kezelhetőségében, hardver- és szoftvergyártóktól való (majdnem) függetlenségében rejlik. Mindezek az SGML tulajdonságai is. A HTML egyre szorítóbb béklyóit az SGML-nek egy egyszerűsített, leszűkített és a webes alkalmazásokra optimalizált változata, az XML hivatott megoldani.
 
 
 
Forrás: Domokos László: Az SGML és az információs forradalom
Térinformatikai fogalomtár



 
 


©GIS Figyelő