közműalaptérkép - Térinformatikai fogalomtár (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

közműalaptérkép - Térinformatikai fogalomtár

 
A közműalaptérkép a közműnyilvántartás geometriai alapja. A földmérési alaptérkép felhasználásával készül és azzal azonos pontosságú. Méretaránya a földmérési alaptérkép méretarányának kétszerese.

A kétszeresére nagyított földmérési alaptérkép közvetlenül nem használható közműalaptérképként, mert
- a közterületek megírása (helyrajzi száma és megnevezése) zavarja a közműlétesítmények
ábrázolását
- a térkép nem tartalmazza a járdák szegélyvonalát, a közműfektetés szempontjából fontos
közterületi fákat, a közterület alá benyúló föld alatti létesítményeket (pincéket).

A közműalaptérkép a földmérési alaptérkép földhivatali példányáról nagyítás, átrajzolás (a közterületi névrajz áthelyezése a tömbhatárvonalakon belülre, a felesleges határvonalak és a közterületi helyrajzi számok elhagyása stb.) után, helyszínelést és változás-átvezetést követően készül. Legfontosabb tartalmi elemei:
- közterületen: a közigazgatási határok; a belterület és a külterület határa; az utcák által határolt telekcsoportok (tömbök) határvonala; a közterületen lévő vagy azzal érintkező állandó jellegű épületek és építmények; a szilárd burkolat határvonala; a járdák szegélyvonala; a terepfelszínből kiemelkedő műtárgyak (jelzőtáblák, oszlopok, tűzcsapok stb.); a közúti villamosvasutak és iparvágányok tengelyvonala; a közterületi fák (a parkok és ligetek fáinak kivételével); a geodéziai vízszintes és magassági alappontok;

- nem közterületen: a belterület és a külterület határa; a földrészletek határvonalai; az állandó jellegű épületek; a házszámok és az ide áthelyezett közterületi névrajz.
 
 
 
Forrás: Krauter András: Geodézia
Térinformatikai fogalomtár



 
 


©GIS Figyelő