jelmagyarázat - Térinformatikai fogalomtár (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

jelmagyarázat - Térinformatikai fogalomtár

 
Minden térképre szükséges jelmagyarázat, vagy más néven jelkulcs.
Bizonyos esetekben ez nem szerepel a térképlapon magán (például egy topográfiai térképrendszer esetén), esetleg azért hiányzik, mert a néhány alkalmazott jel önmagáért
beszél és jelentésük egyértelmű.
Nem szokás feltüntetni bizonyos - teljesen nyilvánvaló - térképi elemeket, még akkor sem, ha a jelmagyarázat egyébként nagyon részletes (például a folyók megszokott kék jelölése el is maradhat, hiszen a térképolvasók számára ez egyértelmű).
A jelkulcs mérete nagyon tág határok között változhat. Általában a jelkulcsot a térkép bal vagy jobb alsó sarkában, esetleg az alsó részén helyezzük el. Szigettérképek esetében az ábrázolt terület alakja határozza meg, hogy mely részeken van egyáltalán megfelelő nagyságú hely a jelkulcs elhelyezésére. Általában a jelmagyarázat egy álló téglalap alakú mező. Ha nem áll rendelkezésünkre ilyen hosszúkás terület, akkor a jelmagyarázatot több hasábra oszthatjuk és ezek egymás mellé kerülhetnek.
Semmilyen körülmények között nem ajánlatos a jelkulcs felső elhelyezése. Ennek oka egyszerű: ha a felhasználó maga elé teszi a térképet, akkor az alsó rész van hozzá a legközelebb, itt célszer elhelyezni a gyakorta szükséges információkat, amelyek közül a legfontosabb a jelkulcs.
 
 
 
Forrás: Zentai László: Számítógépes térképészet
Térinformatikai fogalomtár



 
 


©GIS Figyelő