Összeomlás határán az ingatlan-nyilvántartás (GIS,térinformatika,térkép,geodézia)


   
 
 

Összeomlás határán az ingatlan-nyilvántartás

Teljes hírlista
<<< Előző hír         Következő hír >>>
    2002.11.18
 
Miniszteri vagy kormánybiztos kinevezését javasolják szakmai körökben a budapesti ingatlan-nyilvántartás élére. A hatalmas feladatokkal küszködő szervezetnek milliárdos pénzügyi segítség és célratörő menedzsment kell. Ugyanakkor még nem dőlt el: visszakerül-e a telekkönyv az igazságszolgáltatáshoz. Mértékadó vélemény szerint a lakásmaffia alól csak a közhiteles nyilvántartás húzhatja ki a talajt, vagyis ha a regisztráció naprakész lesz. Emellett az üzleti élet sem nélkülözheti a tényeknek megfelelő adatközlést - az uniós csatlakozás küszöbén különösen.

Elkezdődött annak az informatikai rendszernek a próbaüzeme, amelynek a segítségével egyelőre néhány bank, ügyvédi és közjegyzői iroda csatlakozhat a földhivatal adatbázisához. A tesztelés után mód nyílhat a végleges engedélyek kiadására, s a csatlakozni kívánók számának növelésére.

A cél az, hogy később bárki a saját számítógépén hívhassa elő az ingatlanok adatait, ahogyan az a cégnyilvántartásnál már megvalósult. A digitális aláírás bevezetésével pedig további lépés lesz, hogy informatikai úton is megvalósulhat az ügyintézés. Mindehhez az kell, hogy - a cégnyilvántartáshoz hasonlóan - az ingatlan-nyilvántartás is naprakész legyen.
A mostani dátumot a fejlesztés fontos állomásának tekinti Oskó András, a Fővárosi Földhivatal helyettes vezetője. Mint a Magyar Hírlapnak elmondta, fokozatosan csökkenhet azoknak a száma, akiknek el kell menniük a földhivatalba tulajdoni lapokért. Közlése szerint az idei esztendőben négyszer annyi tulajdoni lapot váltottak ki Budapesten, mint egy évvel korábban. Ennek főként az építési kedv növekedése az oka. Az ügyek száma összességében 20-25 százalékkal nőtt. A Fővárosi Kerületek Földhivatalához háromszázezer új beadvány érkezett.

A hatalmas forgalomról a Budafoki úti irodaépületben közvetlen tapasztalatot szerezhettek az érintettek. A tumultus egész évben szinte elviselhetetlen volt. Oskó András szerint az ügyhátralék így is 150 ezerre csökkent - 1999-ben még 670 ezer volt. A feladat az elmaradástól függetlenül hatalmas: Budapesten 930 ezer ingatlan adatait tartják nyilván.
A másodfokú hatóságként eljáró Fővárosi Földhivatal élén időközben változás történt: az előző elnököt szeptember végétől Pálfalvi István, a kerületek földhivatalának korábbi vezetője váltotta fel. Az ő hatásköre, hogy új vezetőt nevezzen ki a Fővárosi Kerületek Földhivatalához. Utóbbi intézmény megbízott vezetője - ügyintézési anomáliák címén - jelenleg büntetőeljárás alatt áll.

Egyelőre nem dőlt el, hová tartozzék az ingatlan-nyilvántartás. Maradjon a földművelésügyi tárca (FVM) fennhatósága alatt, vagy kerüljön át az igazságszolgáltatáshoz. Bárándy Péter többször az utóbbi megoldást szorgalmazta. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke, Lomnici Zoltán viszont csak pénzzel együtt venné át a regisztrációt. Olyan elképzelés is van, hogy a tulajdonosok jogait rögzítő telekkönyv bírósági intézmény legyen, a térképészet, a kataszter pedig az FVM-é. A kettőt az informatika kapcsolná össze.

Szakmai körökben úgy vélik: a budapesti intézményt csak milliárdos pénzügyi segítség és célratörő menedzselés menthetné meg. Felvetették, hogy Zumbok Ferencet, a Miniszterelnöki Hivatal főtisztviselőjét ki kellene nevezni miniszteri vagy akár kormánybiztosnak. Ő volt az, aki 1997-ben jó fél év alatt talpra állította az akkor működésképtelen fővárosi cégbíróságot. Nem titok, a lakásmaffiát csak a közhiteles ingatlan-nyilvántartás szüntetheti meg, s az uniós csatlakozás küszöbén az üzleti élet sem működhet a jelenlegi tarthatatlan feltételek között.

Kulcsár Anna
 
Forrás: http://www.magyarhirlap.hu/Archivum_cikk.php?cikk=57610&archiv=1&next=0
 
Teljes hírlista
<<< Előző hír         Következő hír >>>



 
 


©GIS Figyelő